Orel zoo
Úvod » Encyklopedie zvířat v zoologických zahradách » Orli v zoologických zahradách

Orli v zoologických zahradách

 


Orli, velcí ptáci z čeledi jestřábovitých, obývají převážně starý svět, tedy Evropu, Afriku a Asii. Označení patří dravcům rodu Aquilla nebo Haliaeetus. Tento pták je známý jako symbol Ameriky. Orel je také velmi výrazným ptákem v řecké mytologii. Tam totiž značí nejvyššího boha – Dia. Několik druhů sídlí i na území České republiky. Orel skalní, orel královský, nebo orel mořský, jsou zástupci přísně chráněných orlů, které je možné potkat ve volné přírodě naší země.

 

Orel královský

Tento dravý pták dosahuje rozměrů až 84 cm. Zatímco rozpětí křídel u samců činí kolem 205 cm, u samiček je to až o 15 cm více. Stejně tak se liší i váha. Dospělý samec váží asi maximálně 3 kg, samička unese své tělo až o 4, 5 kg. V České republice hnízdí až tři páry na Břeclavsku, v Evropě je vzácně viděn na Slovensku, či Ukrajině. Orel královský se živí obvykle mršinami a středně velkými savci. Zdatný bývá v lovu křečků a syslů. Orel královský je veden jako zranitelný druh, odhad populace pro Evropu není vyšší než 4000 jedinců. Asijská populace by měla být vyšší, celkově ale množství orlů královských nepřesahuje číslo 15000.

V zoologických zahradách jsou chovány rozličné druhy orlů, někdy se podaří i odchov, jako třeba v Zoo Liberec. Nejčastěji je to orel mořský, stepní, skalní, východní, bělohlavý a kamčatský.

Kde je můžete vidět v ZOO v České republice:

Zoo Praha
Zoo Liberec
Zoo Chleby
Zoo Brno
Zoo Hluboká nad Vltavou

Video / webkamery online

Jít na encyklopedii zvířat v ZOO

Pokračovat na titulní stránku 
Přečtěte si také