Zebra zoo
Úvod » Encyklopedie zvířat v zoologických zahradách » Zebry v zoologických zahradách

Zebry v zoologických zahradách

 


Zebry jsou savci, jejichž srst je charakteristicky bílo-černě pruhovaná („zebrovaná“). Zástupci skupiny koňovitých lichokopytníků žijí obvykle v rodinných skupinách, které jsou tvořeny jedním hřebcem, doprovázeným klisnami a mláďaty. Žijí pouze v savanách nebo v horských biotopech střední a jižní Afriky, proto se jim v zoologických zahradách musí prostředí přizpůsobit. Zebry se dožívají 30 až 40 let. Živí se různými rostlinami. Pasou se na travnatých územích blízko vody.

Zebra stepní dosahuje hmotnosti až 330 kg s délkou až 250 cm. Výška v kohoutku u nejvyšších jedinců činí 140 cm, ocas měří i 57 cm. V České republice je tento druh k vidění v zoologických zahradách Brno, Ostrava, Zlín, Dvůr Králové nad Labem a Plzeň.
Zebra horská je velmi dobře přizpůsobená k pohybu v hornaté oblasti. Výška v kohoutku u nich dosahuje zhruba 1,2 až 1,3 m. Délka činí přibližně 2,2 m a hmotnost dosahuje i hodnoty 365 kg.
Zebra Grévyho má po celém těle černohnědé až černé husté pruhování, pouze její břicho je bílé. Obývá hlavně savany, křovinaté oblasti a polopouště. Kohoutková výška těchto zeber se pohybuje mezi 140 – 160 cm. Délka těla dospělých jedinců dosahuje 300 cm a hmotnost většinou nepřesáhne 400 kg. V České republice je tento druh k vidění v zoologických zahradách Brno, Dvůr Králové a Ostrava.

 

Kde ji můžete vidět v ZOO v České republice:

Zoo Praha
Zoo Liberec
Zoo Brno
Zoo Ostrava
Zoo Lešná-Zlín
Zoo Dvůr Králové

Video / webkamery online

Jít na encyklopedii zvířat v ZOO

Pokračovat na titulní stránku 
Přečtěte si také