žirafy zoo
Úvod » Zoologická zahrada Plzeň

Zoologická zahrada Plzeň

 


Plzeň se může pochlubit překrásnou zoologickou zahradou plnou atrakcí pro návštěvníky, lákavým areálem a nespočtem zajímavých zvířat. Navíc je její součástí i botanická zahrada. Zoo Plzeň se pyšní čtvrtým místem mezi nejnavštěvovanějšími zoo v České republice a v Plzeňském kraji je turisticky nejoblíbenějším místem.

 

Otevírací doba

Zoologická zahrada
listopad – březen 9:00 – 17:00
duben – říjen 8:00 – 19:00
Otevírací doba Zoo – Botanické zahrady
listopad – březen 9:00 – 16:30
duben – říjen 8:00 – 18:00
Otevírací doba Akva-Tera
10:00 – 19:00

Vstupné

Zoo a Botanická zahrada Plzeň
duben – říjen
Dospělí – 150 Kč (duben – říjen) / 100 Kč (listopad – březen)
Studenti, senioři, děti – 110 Kč (duben – říjen) / 70 Kč (listopad – březen)
Rodinné vstupné – 490 Kč (duben – říjen) / 310 Kč (listopad – březen)
Děti do 3 let – zdarma
ZTP – 50 % z ceny a doprovod zdarma

Historie

Vznik plzeňské zoologické zahrady se datuje do roku 1926. Tehdy byla v maličkém vydání situována v městské části Doudlevce na břehu řeky Radbuzy.  Během druhé světové války přešla do soukromého nájmu a po nástupu komunistické moci v Československu ji vzal pod svá křídla Národní výbor.
V roce 1961 ji postihla epidemie antraxu a musela být uzavřena a celá přestěhována z původního místa. Útočiště zoologické zahradě poskytl Lochotín, v jehož areálu ji najdeme i dnes.

 

Atrakce

Zoologická zahrada v Plzni je zároveň i botanickou zahradou. Ta byla k zoo přidružena v roce 1981 a sama má úctyhodnou historii táhnoucí se až do roku 1811, kdy byla vytvořena na žádost Františka I. Oficiální vznik je však až rok 1956, kdy byl vymyšleno jak zahradu oficiálně realizovat. Od roku 1959 se stavělo a v roce 1961 byla konečně veřejnosti otevřena.
Speciální podívanou v Plzni najdete v unikátní expozici Svět v podzemí. Rekonstruovaný vojenský objekt z doby 2. světové války poskytuje podzemní prostor k několika typům specifických expozicí i s živými obyvateli. Součástí je také Past na rovníku – expozice Hanzelky a Zikmunda, nejslavnějších českých cestovatelů. Velkou senzací je také Akva-Tera expozice.
Zoo pořádá mnoho akcí, do kterých se mohou návštěvníci zapojit – fotosoutěže, bylinkování, ale třeba také dětské tábory. Najdete zde i pravěkou osadu a součástí zoo je také botanická zahrada s Dino Parkem.

Zvířata

Mezi největší lákadla Zoo Plzeň patří nosorožci indičtí. Zoo chová několik kusů a podařilo se jí dokonce přivést na svět mládě. V roce 2014 Manjula přivedla na svět Marušku, která jako dvouletá odcestovala do Francie.
Velmi oblíbené jsou žirafy Bořek, Jirka a Lex. Dalším kouskem, který stojí za podívanou, jsou hroši. Konkrétně hrošíci liberijští. Samice Monika v roce 2011 přivedla na svět mládě jménem Adélka. To ale zdaleka nejsou jediná zajímavá zvířata, která v plzeňské zoo najdete.
 

Mapa – jak se dostat do Zoo Plzeň

 

Webové stránky Zoo Plzeň

Zpět na stránku Zoologické zahrady v České republice 

Fotogalerie

Přečtěte si také