Lední medvěd zoo
Úvod » Encyklopedie zvířat v zoologických zahradách » Lední medvědi v zoologických zahradách

Lední medvědi v zoologických zahradách

 


Lední medvěd je velký druh medvěda typický pro severní polární oblasti. V kohoutku měří 1,5 m a délka těla činí přibližně 2,5 m. Samci váží 400-700 kg, samice 300-400 kg. Vyskytují se především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie. Na všech těchto územích je chráněn a jeho lov se kontroluje.

Lední medvědi žijí většinou samotářsky. Většinu dne hledají potravu, pro kterou jsou schopni putovat i více než desítky kilometrů každý den. Dokážou vyšplhat na téměř kolmé kry a dovedou přeskočit až čtyřmetrové díry v ledu. Mezi medvědy patří za nejlepší plavce a pod vodou vydrží až dvě minuty. Nejčastěji se živí lovem a jejich kořistí bývají především tuleni. Medvědi mají dobře vyvinutý čich, a tak jim nedělá problém snadno vypátrat doupata tuleňů. Jsou schopni ucítit pach mrtvé ryby i na vzdálenost několika kilometrů. Svou oběť zabijí jedním mohutným úderem do hlavy.

 

Lední medvědi v Zoo Brno

Jako jedna z největších šelem nemá lední medvěd na souši svého přirozeného nepřítele. Ale ve vodě má několik nepřátel, jako třeba mrož, nebo kosatka dravá. Co se týká mláďat, v listopadu a prosinci, když si lední medvědi vyhrabávají ve sněhu doupě na zimu, samice rodí obvykle 2 mláďata v jednom vrhu. Stěny v brlohu pak zledovatí díky teplému medvědímu dechu, takže uvnitř se udržuje teplota v hodná pro mláďata. Medvědice se o mláďata stará zhruba 3 roky, pak je odvrhne a v dalším roce se opět páří se samcem.

Co se týká migrace, tak asi 1000 ledních medvědů čeká za hranicemi kanadského města Churchill v provincii Manitoba, až zamrzne Hudsonův záliv. Kde máte možnost spatřit polární medvědy v České republice? V současné době chová medvědy Zoo Brno a Zoo Praha. Obě zoo se proslavily úspěšnými odchovy.

Zajímavosti:

Pro Inuity je lední medvěd posvátným zvířetem. V jejich jazyce se nazývá nanuk.
Játra ledního medvěda jsou pro člověka nepoživatelná. Obsahují velké množství vitamínu A.
Pokud je donucen okolnostmi, dokáže lední medvěd vyvinout rychlost až 40 kilometrů za hodinu. Ale rychle se pak unaví. Průměrná rychlost je 3 až 6,5 km/h.
Kožešina ledního medvěda je výborným izolačním materiálem.
První úspěšný odchov se podařil roku 1942 v Zoo Praha.

Kde je můžete vidět v ZOO v České republice:

Zoo Praha
Zoo Brno

Video / webkamery online

Jít na encyklopedii zvířat v ZOO

Pokračovat na titulní stránku 
Přečtěte si také