Gorila zoo
Úvod » Zoologická zahrada Praha » Historie Zoologické zahrady Praze

Historie Zoologické zahrady Praze

 


Zoologická zahrada Praha vznikla v roce 1931. Jejím prvním ředitelem byl Jiří Janda. Během několika dekád se Zoo stala jednou z největších zoologických zahrad v Evropě a ve svém rozvoji stále pokračuje. Za největší katastrofu v historii zoo se dají považovat povodně v roce 2002, při kterých se nepodařilo zachránit 134 zvířat, včetně několika slonů, hrochů a známého lachtana Gastona.

Začátky zoologické zahrady v Praze

Prvním pokusem o založení zoologické zahrady v Praze byl otevřený dopis hraběte Mořice Sweerts-Sporcka, který 11. února 1881 otiskl pražský deník Prager Tagblatt. V něm hrabě vyzýval, aby na památku připravovaného sňatku korunního prince Rudolfa byla založena zoologická zahrada. I když se na tuto výzvu přihlásilo několik osob (a přišly i první peníze), byla tato myšlenka po kratších diskusích zapomenuta.

19.  a 20. století

V 19. století se o založení zoo pokoušelo ještě několik osob, mezi nimi i národopisec Vojta Náprstek ze své pozice pražského radního, ale stále zůstávalo jen u prvních plánů. Jedinou výjimkou byla činnost „Spolku pro zoologickou zahradu v Praze“, který v roce 1891 založil JUDr. V. Novák.

Po původním plánu umístit zoo na Nebozízku se spolek rozhodl nestavět zoo, ale vystavovat zvířata na několika místech v Praze. První částečně úspěšnou realizací této myšlenky bylo založení jedné takové stanice na Letné v roce 1896. Skládala se z ptačí voliéry, rybníku a opičince (pravděpodobně nikdy nezprovozněného). Fungovala až do roku 1906. Skutečné založení zoo přišlo až v roce 1931

Povodně v roce 2002

Během let se zahrada rozšiřovala pavilon za pavilonem. Do novodobé historie již vstoupila jako jedna z největších zahrad a neustále rostla. Historicky byla pro zoo největší ránou povodně v roce 2002, při kterých přišlo tragicky o život i desítky zvířat. Symbolem se stal lachtan Gaston. Ze zoologické zahrady ho odnesla voda a Vltavou a Labem se dostal až do Německa. Tam byl sice chycen ale vyčerpáním uhynul. Až po jeho smrti se jako pohrobek narodilo lachtance Báře mládě, samička Abeba.

Povodně 2013

Několik dalších zásadních momentů:

V roce 2011 – oslavy 80 let založení zoo a překonání historického maxima návštěvníků – celkem 1 369 000 lidí.

V roce 2012 nové logo a vizuální styl. Rok, kdy se v zoo narodilo nejvíce mláďat v celé historii. Celkem 1557 přírůstků u 211 druhů. Unikátem je světový prvoodchov želvy korunkaté a sojkovce rezavouchého, poprvé v historii zoo se rozmnožily pandy červené. Množili se varani komodští. 10 mláďat bylo vyměněno se zoo v USA (aby se evropskému chovu zajistili nepříbuznou krev).

Další povodně zasáhly zoo v roce 2013. Dotkly se spodní části a způsobily velké škody na majetku. Díky včasnému zásahu a obrovskému nasazení zaměstnanců se však podařilo zachránit většinu zvířat.

 

V roce 2014 se otevřelo Velemlokárium – světově unikátní pavilon. Ve stejný rok se pražská zoo umístila na  cestovatelském serveru TripAdvisor jako 7. nejlepší zoo na světě. V roce 2015 už to bylo místo 4.

Každý rok se do historie zoo navíc zapisuje nespočet nových zvířecích přírůstků ať už výměnou s jinou zoo nebo narozením.

levhart obláčkový

Mapa ZOO Praha

Podívejte se na webkamery a videa ze ZOO Praha

Slavné atrakce – co nelze při návštěvě vynechat

Zvířata v pražské ZOO – čím je vyhlášená

 

Vrátit se na stránku ZOO Praha

Zpět na stránku Zoologické zahrady v České republice 
Přečtěte si také